Unable to biuld nopCommerce 4 in VS17 community

This topic was automatically closed 365 days after the last reply. New replies are no longer allowed.
Il y a 6 ans
when I build nopcommerce 4 in VS17 community it shows 689 errors. I waste my whole day on it. please help if any body know the fix.
error are below:

Severity  Code  Description  Project  File  Line  Suppression State
Error  CS0234  The type or namespace name 'Primitives' does not exist in the namespace 'Microsoft.Extensions' (are you missing an assembly reference?)  Nop.Core  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\Caching\MemoryCacheManager.cs  6  N/A
Error  CS0234  The type or namespace name 'Configuration' does not exist in the namespace 'Microsoft.Extensions' (are you missing an assembly reference?)  Nop.Core  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\Infrastructure\IEngine.cs  4  N/A
Error  CS0246  The type or namespace name 'IConfigurationRoot' could not be found (are you missing a using directive or an assembly reference?)  Nop.Core  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\Infrastructure\IEngine.cs  27  N/A
Error  CS0234  The type or namespace name 'Configuration' does not exist in the namespace 'Microsoft.Extensions' (are you missing an assembly reference?)  Nop.Core  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\Infrastructure\INopStartup.cs  2  N/A
Error  CS0246  The type or namespace name 'IConfigurationRoot' could not be found (are you missing a using directive or an assembly reference?)  Nop.Core  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\Infrastructure\INopStartup.cs  17  N/A
Error  CS0234  The type or namespace name 'Hosting' does not exist in the namespace 'Microsoft.AspNetCore' (are you missing an assembly reference?)  Nop.Core  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\Infrastructure\NopEngine.cs  10  N/A
Error  CS0234  The type or namespace name 'Configuration' does not exist in the namespace 'Microsoft.Extensions' (are you missing an assembly reference?)  Nop.Core  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\Infrastructure\NopEngine.cs  12  N/A
Error  CS0246  The type or namespace name 'IConfigurationRoot' could not be found (are you missing a using directive or an assembly reference?)  Nop.Core  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\Infrastructure\NopEngine.cs  180  N/A
Error  CS0234  The type or namespace name 'StaticFiles' does not exist in the namespace 'Microsoft.AspNetCore' (are you missing an assembly reference?)  Nop.Core  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\WebHelper.cs  9  N/A
Error  CS0234  The type or namespace name 'Primitives' does not exist in the namespace 'Microsoft.Extensions' (are you missing an assembly reference?)  Nop.Core  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\WebHelper.cs  10  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Data  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Services  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Services  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Web.Framework  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Web.Framework  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Web.Framework  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Tests  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Tests\Nop.Tests\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Web  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Web  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Web  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Web  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Core.Tests  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Tests\Nop.Core.Tests\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Tests\Nop.Tests\bin\Debug\net461\Nop.Tests.dll' could not be found  Nop.Core.Tests  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Tests\Nop.Core.Tests\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Data.Tests  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Tests\Nop.Data.Tests\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Data.Tests  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Tests\Nop.Data.Tests\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Tests\Nop.Tests\bin\Debug\net461\Nop.Tests.dll' could not be found  Nop.Data.Tests  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Tests\Nop.Data.Tests\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.DiscountRules.CustomerRoles  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.DiscountRules.CustomerRoles\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.DiscountRules.CustomerRoles  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.DiscountRules.CustomerRoles\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.DiscountRules.CustomerRoles  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.DiscountRules.CustomerRoles\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Plugin.DiscountRules.CustomerRoles  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.DiscountRules.CustomerRoles\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.ExchangeRate.EcbExchange  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.ExchangeRate.EcbExchange\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.ExchangeRate.EcbExchange  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.ExchangeRate.EcbExchange\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.ExchangeRate.EcbExchange  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.ExchangeRate.EcbExchange\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.ExternalAuth.Facebook  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.ExternalAuth.Facebook\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.ExternalAuth.Facebook  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.ExternalAuth.Facebook\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.ExternalAuth.Facebook  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.ExternalAuth.Facebook\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Plugin.ExternalAuth.Facebook  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.ExternalAuth.Facebook\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.CheckMoneyOrder  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.CheckMoneyOrder\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.CheckMoneyOrder  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.CheckMoneyOrder\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.CheckMoneyOrder  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.CheckMoneyOrder\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.CheckMoneyOrder  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.CheckMoneyOrder\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.Manual  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.Manual\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.Manual  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.Manual\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.Manual  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.Manual\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.Manual  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.Manual\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.PayPalDirect  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.PayPalDirect\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.PayPalDirect  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.PayPalDirect\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.PayPalDirect  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.PayPalDirect\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.PayPalDirect  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.PayPalDirect\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.PayPalStandard  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.PayPalStandard\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.PayPalStandard  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.PayPalStandard\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.PayPalStandard  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.PayPalStandard\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.PayPalStandard  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.PayPalStandard\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.Square  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.Square\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.Square  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.Square\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.Square  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.Square\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.Square  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.Square\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web\bin\Debug\net461\Nop.Web.exe' could not be found  Nop.Plugin.Payments.Square  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.Square\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.Worldpay  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.Worldpay\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.Worldpay  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.Worldpay\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.Worldpay  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.Worldpay\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Plugin.Payments.Worldpay  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.Worldpay\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web\bin\Debug\net461\Nop.Web.exe' could not be found  Nop.Plugin.Payments.Worldpay  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Payments.Worldpay\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.Pickup.PickupInStore  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Pickup.PickupInStore\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.Pickup.PickupInStore  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Pickup.PickupInStore\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.Pickup.PickupInStore  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Pickup.PickupInStore\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Plugin.Pickup.PickupInStore  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Pickup.PickupInStore\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.Shipping.Fedex  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Shipping.Fedex\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.Shipping.Fedex  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Shipping.Fedex\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.Shipping.Fedex  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Shipping.Fedex\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Plugin.Shipping.Fedex  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Shipping.Fedex\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.Shipping.FixedOrByWeight  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Shipping.FixedOrByWeight\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.Shipping.FixedOrByWeight  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Shipping.FixedOrByWeight\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.Shipping.FixedOrByWeight  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Shipping.FixedOrByWeight\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Plugin.Shipping.FixedOrByWeight  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Shipping.FixedOrByWeight\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.Shipping.UPS  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Shipping.UPS\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.Shipping.UPS  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Shipping.UPS\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.Shipping.UPS  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Shipping.UPS\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Plugin.Shipping.UPS  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Shipping.UPS\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.Tax.FixedOrByCountryStateZip  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Tax.FixedOrByCountryStateZip\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.Tax.FixedOrByCountryStateZip  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Tax.FixedOrByCountryStateZip\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.Tax.FixedOrByCountryStateZip  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Tax.FixedOrByCountryStateZip\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Plugin.Tax.FixedOrByCountryStateZip  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Tax.FixedOrByCountryStateZip\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.Widgets.GoogleAnalytics  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Widgets.GoogleAnalytics\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.Widgets.GoogleAnalytics  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Widgets.GoogleAnalytics\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.Widgets.GoogleAnalytics  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Widgets.GoogleAnalytics\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Presentation\Nop.Web.Framework\bin\Debug\net461\Nop.Web.Framework.dll' could not be found  Nop.Plugin.Widgets.GoogleAnalytics  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Widgets.GoogleAnalytics\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Core\bin\Debug\net461\Nop.Core.dll' could not be found  Nop.Plugin.Widgets.NivoSlider  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Widgets.NivoSlider\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Data\bin\Debug\net461\Nop.Data.dll' could not be found  Nop.Plugin.Widgets.NivoSlider  C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Plugins\Nop.Plugin.Widgets.NivoSlider\CSC  1  N/A
Error  CS0006  Metadata file 'C:\Users\AM com\Downloads\nopCommerce_4.00_Source\Libraries\Nop.Services\bin\Debug\net461\Nop.Services.dll' could not be found  Nop.Plugin.Widgets.NivoSli
Il y a 6 ans
Please don't duplicate forum post.

We as nop community should follow standards.

You can find same post here.

Did you check system requirement if not than go through.

http://docs.nopcommerce.com/pages/viewpage.action?pageId=10256757
Il y a 6 ans
I'm still facing this issue. you have any solution?
thans
Il y a 6 ans
my problem is solved by updating vs17 to version 15.6.2
from here:
https://www.visualstudio.com/thank-you-downloading-visual-studio/?sku=Community&rel=15&utm_medium=clickbutton&utm_campaign=tailored_getStartDotNetCore&rid=34357&utm_source=dotnet1619110858.1490275674&dotnetid=1619110858.1490275674
Il y a 6 ans
nam.bash wrote:
my problem is solved by updating vs17 to version 15.6.2
from here:
https://www.visualstudio.com/thank-you-downloading-visual-studio/?sku=Community&rel=15&utm_medium=clickbutton&utm_campaign=tailored_getStartDotNetCore&rid=34357&utm_source=dotnet1619110858.1490275674&dotnetid=1619110858.1490275674
.

Glad to know you found cause of problem.
This topic was automatically closed 365 days after the last reply. New replies are no longer allowed.